OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Diagnózy

Spina bifida

Spina bifida (rázštep chrbtice) je vrodená vývojová chyba, ktorú má približne jeden z tisíc novorodencov. Zasahuje chrbticu a miechu. Spôsobuje rôzny stupeň poškodenia funkcie dolných končatín a stratenú alebo zníženú schopnosť ovládať vyprázdňovanie močového mechúra a čriev. Včasná a správna liečba je prevenciou mnohých možných komplikácií. Ľudia so spina bifida potrebujú celoživotnú pomoc viacerých špecialistov - lekárov, terapeutov... Väčšina detí s týmto ochorením navštevuje normálne školy, dožíva sa dospelého veku...

 

Stenóza miechového kanála
Stenóza je všeobecne definovaná ako zúženie spinálneho kanála a otvorov pre odstupujúce nervy z miechy. Zúženie môže byť generalizovane alebo segmentálne.

 

Skolióza

Skolióza alebo bočitosť je medicínsky výraz pre vychýlenie chrbtice do strán, vo frontálnej rovine. Skoliózu možno rozdeliť podľa viacerých kritérií:
skolióza prechodná – vzniká dočasne pri jednostrannej záťaži, napríklad pri nosení tašky v jednej ruke.
skolióza trvalá
fyziologická – mierne, väčšinou pravostranné vybočenie hrudnej časti chrbtice v oblasti Th3-5, nie je považované za chorobu. Príčina fyziologickej skoliózy nie je celkom jasná, najpravdepodobnejšie je spôsobená miernou prirodzenou asymetriou kostry.
patologická – okrem vybočenia je pravidelne prítomná i rotácia stavcov

 

Syndróm pripútanej miechy

Miecha je v kritickej dobe rastu nefyziologicky fixovaná k chrbtici a preťahovanie, s následnou
ischemizáciou v povodí miechových ciev.